اتحادیه کتاب و لوازم تحریر اصفهان

اکبر چیت ساز: فروش کتاب در مدارس، پایمال کردن حق کتابفروشی‌هاست

رئیس اتحادیه صنف کتاب و لوازم التحریر اصفهان گفت: مدرسه جایگاه تعلیم و تربیت است نه محلی برای فروش کتاب.

بر کسی پوشیده نیست که خرید کتاب و کتابخوانی در جامعۀ ما به شدت کاهش یافته است؛ کافی است به یکی از کتابفروشی های سطح شهر سری بزنید تا بر این ادعا صحه بگذارید. از فروشندگان کتاب در کتابسرای آمادگاه و پاساژ شکری که مرکزی برای عرضۀ کتاب هستند، تا تک کتابفروشی های شهرهای مختلف استان، همه و همه از روزگار راکد کتاب دل پرغصه و دردی دارند و البته وقتی این وضعیت را با بازار پررونق کتاب در سالهای قبل مقایسه می کنند انگشت حیرت به دهان می گیریم.

معضلات بسیاری دربارۀ عوامل کاهش حضور مردم و اوضاع راکد فروش در کتابفروشی ها مطرح است. برخی فروشندگان از برگزاری نمایشگاه های متعدد و بدون مجوز و ارائۀ تخفیف های بسیار ابراز گله می کنند و عده‌ای عدم فرهنگسازی در حوزه کتاب و کتابخوانی را دلیل اصلی برمی شمرند.

بعضی معتقدند طرح هایی مانند طرح پاییزه کتاب و مانند آن ها باید به صورت مکرر برگزار شود وگرنه مانند تزریق مُسکن تنها در یک مقطع زمانی می توانند موثر باشند، اما کتابفروشی ها انگشت اتهام را به سوی مدارس و آموزش و پرورش نیز نشانه می گیرند و عنوان می کنند که آموزش و پرورش، دانش آموزان و والدین را در مدارس به کتابخوانی تشویق نمی کند، و بر این موضوع تأکید دارند که در بسیاری مواقع مدارس، کتاب ها را مستقیماً از ناشر خریداری می کنند و در مدرسه در میان دانش آموزان توزیع می کنند یعنی به دانش آموزان می فروشند و دانش آموزان مجبورند کتاب را از آنها تهیه کنند، این موضوع از نگاه کتابفروشی های سطح شهر و همچنین رئیس صنف کتاب و لوازم التحریر اصفهان به معضل بزرگی برای فروشندگان کتاب تبدیل شده و به این ترتیب گویی کتابفروش از این چرخه حذف شده است؛ به همین دلیل برآن شدیم تا دربارۀ این موضوع با رئیس صنف کتاب و لوازم التحریر اصفهان گفتگو کنیم.

اکبر چیت ساز، رئیس اتحادیه کتاب و لوازم تحریر اصفهاناکبر چیت ساز ضمن تأیید اینکه در بسیاری از مدارس، فروش کتاب صورت می گیرد و دانش آموزان مجبورند کتابهای توصیه شده ازسوی معلمان را مستقیماً از مدارس خریداری کنند، از این موضوع ابراز ناراحتی کرد و ضمن گله‌مندی از مدارس  گفت: گویا هدف اصلی مدارس تغییر کرده است! واقعاً هدف مدارس چیست؟ آیا هدف مدرسه تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش نونهالان است یا خرید و فروش کتاب و لوازم التحریر؟! چرا مدارس توجه و تمرکز خود را روی هدف اصلی‌شان متمرکز نمی کنند؟ چرا باید در مدارس خرید و فروش کتاب و لوازم التحریر انجام شود؟ این حق الناس است و دراین میان مدارس با فروش کتاب به دانش آموزان حق کتابفروشی ها را ضایع می کنند. آیا این حق الناس نیست!؟

وی ادامه داد: متأسفانه مدارس مدتهاست که به صورت مستقیم به فروش کتاب می پردازند و جالب اینکه دانش آموزان را به خرید کتاب از مدرسه مجبور هم می کنند، و خوب مسلم است وقتی نیاز دانش آموز در مدرسه تأمین شود و کتاب را از آنجا خریداری کند دیگر نیازی به حضور در کتابفروشی نمی بیند. واقعاً حق الناس به چه چیزی گفته می شود؟ حق الناس یعنی حق کسی را پایمال کنید. حق الناس همین است که حق یک واحد صنفی این چنین پایمال می شود. چرا باید یک واحد صنفی که هم مالیات می دهد، هم شاگرد دارد، هم بیمه می دهد و هم با مشکلات بیکاری دست به گریبان است، حقش توسط مکان هایی که باید جایگاه تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش باشد پایمال شود؟ مگر مدارش کتابفروشی هستند؟ مگر مدارس لوازم التحریرفروشی هستند که به خرید و فروش کتاب های کمک درسی و لوازم التحریر اقدام می کنند و حق واحدهای مختلف صنف کتاب و لوازم التحریر را پایمال می کنند؟

وی تصریح کرد: این موضوع باید به صورت جدی پیگیری شود. یک واحد صنفی کتابفروشی مثلاً ۱۰ کتاب کمک درسی می آورد که در محل به دانش آموزان بفروشد و حداقل نصف این کتابها روی دستش می ماند و برایش ضرر است، ولی یک معلم در یک کلاس مثلاً ۳۰ نفری کتاب را می خرد و همه دانش آموزان را اجبار می کند که باید این کتاب را تهیه کنند! درحالیکه نه مالیات می دهد نه شاگرد دارد نه کرایه مکان برای فروش کتاب را می دهد نه پول آب و برق کتابفروشی را می دهد و به این صورت اقدام به فروش کتاب در مدرسه می کند.

چیت ساز تأکید کرد: من نمی دانم مسئولین این اقدام ها چه کسانی هستند؟ وزیر محترم آموزش و پرورش مسئول است؟ مدیرکل آموزش و پرورش استان مسئول است؟ متأسفانه فروش کتاب کمک درسی در کتابفروشی ها با این اقدامات مدارس فلج شده است. امیدوارم مدارس و معلمین و مدیران عزیز و آموزش و پرورش توجه خودشان را به هدف اصلی‌شان که همان تعلیم و تربیت نونهالان و نوجوانان ایران زمین است معطوف کنند و فروش کتاب را به افرادی واگذار کنند که سالها در این زمینه زحمت کشیده اند، تا نه تنها حق این عزیزان ضایع نشود بلکه از این طریق کتاب و کتابخوانی نیز رواج بهتری پیدا کند، چراکه حضور والدین و دانش آموزان در کتابفروشی ها افزایش می یابد و قطعاً علاقمندی به کتاب بیشتر خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایمنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.