اتحادیه کتاب و لوازم تحریر اصفهان

“کتاب گویا”، بستری جذاب برای دریافت رایگان کتاب‌های صوتی

رادیو قصد دارد با تاسیس سایت تخصصی “کتاب گویا” آرشیو عظیم نمایشی خود را در اختیار علاقه مندان قرار دهد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، کتاب‌های صوتی هر روز بیش از پیش جای خود را در سبک زندگی مدرن باز میکند. در جامعه ما نیز که کتاب همواره در مهجوریت به سر می‌برد،  گسترش کتاب‌های صوتی این امید را زنده کرده است که تعامل مخاطبان با این یار مهربان بیشتر شود. رادیو به عنوان با سابقه ترین رسانه صوتی کشور، مدتی است که در این حوزه فعال شده و قصد دارد فرهنگ کتابخوانی را با ارائه کتاب‌های گویای رایگان گسترش دهد.

یکی از افراد فعال در این حوزه سارا عشقی‌نیا، مجری تلویزیون و مسئول سرویس گروه کتاب و ادبیات گویای ایران صدا است. وی با اشاره به زمان آغاز به کار برند کتاب گویا در سال ۸۶ و همزمان با تاسیس ایران صدا در این باره گفت: «آن سال در راستای منویات رهبری برای گسترش کتاب گویا در سطح جامعه با توجه به سبک جدید زندگی جامعه، این روند با شعار «کتاب نوش کنید، نوش گوشتان» پایه ریزی شد.»

عشقی نیا قدم اول برای رسیدن به این هدف را انتشار نمایش‌های رادیویی عنوان کرد و گفت: «در ادامه ما به سمت ساخت کتاب‌های گویا رفتیم که البته با تنظیم و تلخیص همراه بود. این روند تا سال ۹۵ ادامه پیدا کرد. تا آن زمان نزدیک به ۶ هزار کتاب گویا و نمایش رادیویی در سایت ایران صدا بارگذاری شد که ۴ هزارتای آن برای علاقه مندان قابل دسترس بود.»

وی دلیل عدم دسترسی به ۲ هزار کتاب گویا را مشکلات فنی و یا معذوریت رادیو در پخش صدای گویندگانشان عنوان کرد و در مورد ادامه فعالیت این سایت گفت: «در بهمن ماه سایت تخصصی کتاب گویا در دسترس علاقه مندان قرار می‌گیرد و به این ترتیب ارتباطمان با مخاطب موثرتر خواهد شد. همچنین با توجه به آرشیو غنی رادیو که برگ برنده ما در مقایسه با دیگر ارائه کنندگان کتاب‌های صوتی است، قصد داریم نمایش‌های به یادماندنی تاریخ رادیو مانند «جانی دالر» که در دهه ۵۰ به خاطر جذابیت‌هایش  خیابان‌ها را خلوت می‌کرد، در معرض دریافت برای مخاطبان قرار دهیم.»

عشقی نیا در مورد استفاده از محصولات دیگر سایت‌هایی که کتابهای گویا را ارائه می‌کنند گفت: «ما با چند سایت در این زمینه وارد مذاکره شده‌ایم تا بتوانیم روندی برای همکاری پیدا کنیم. در حقیقت چون برنامه ما بر این است که کتابها را به صورت رایگان در اختیار عموم قرار دهیم باید روندی پیدا کنیم تا شرکت‌های منتشر کننده کتاب‌های صوتی متضرر نشوند.»

این مجری تلویزیون در پایان با اشاره به کانال ketab-gooya@ از علاقه مندان دعوت کرد برای دریافت رایگان کتاب‌های صوتی با کیفیت اصلی به آن مراجعه کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.