اتحادیه کتاب و لوازم تحریر اصفهان

مجتبی کریمی: کاش کتاب خریدن هم مد می شد

«زمانی مد شده بود مردم کتاب را به صورت متری می خریدند. برای مثال، مشتری می آمد می گفت، چند متر کتاب بده و از آنها برای تزئین قفسه ها و ویترین های منزلشان، استفاده می کردند. حال ممکن بود، خودش کتاب نخواند، اما همین که این همه کتاب را می برد و می چید توی خانه اش خیلی خوب بود، چون امکان داشت یکی، دو نفر از کتاب ها خوششان بیاید و آن را بخوانند. کاش کتاب خریدن دوباره مد می شد.» این ها را مجتبی کریمی، ۵۱ ساله می گوید: کسی که به دلیل عشق و علاقه اش به کتاب و کتابخوانی پا به این حرفه گذاشته و نزدیک به ۳۲سال از عمرش را پای کتاب و کتاب فروشی ریخته است. او که در حال حاضر، صاحب فروشگاه کتاب حوزه هنری است در گفت و گو با  اصفهان زیبا  از بی میلی اصفهانی ها به خرید کتاب و کتاب خواندن می گوید و از اینکه ظهور شبکه های مجازی و همچنین قیمت بالای کتاب، یکی از دلایلی است که موجب شده تا مردم، روی خوشی به کتاب خریدن نشان ندهند.

شبکه های مجازی، بلای جان کتابفروشی ها

او می گوید: در حال حاضر نمی توان دلیل خاصی برای بی میلی مردم نسبت به خرید کتاب و یا مطالعه بیان کرد. به واقع، بانی این امر خود ما هستیم، چرا که آنقدر مشغله ها و درگیری های ذهنی برای خودمان ردیف کرده ایم که دیگر هیچ وقتی برای مطالعه کردن برایمان باقی نمی ماند. از سوی دیگر، گسترش روز افزون فضای مجازی و تنوع آن نیز موجب شده تا افراد بسیاری از وقت خود را معطوف به شبکه های مجازی کنند و هیچ قدمی برای دانستن و مطالعه کردن بر ندارند. کریمی در بخش دیگری از گفت و گو با اصفهان زیبا می افزاید: متاسفانه ما ایرانی ها همیشه گمان می کنیم که دانای کل هستیم و هیچ نیازی به خواندن و دانستن نداریم. برای همین هم، اصلا علاقه و میلی برای خواندن کتاب در خود احساس نمی کنیم. صاحب کتابفروشی حوزه هنری در بخش دیگری از اظهاراتش با انتقاد از عدم استقبال مردم نسبت به خرید کتاب، بیان می کند: در حــال حاضر مــــردم بــه هـــیچ عــــنوان روی خـــــوشی نسبت به خریدن کتاب نشــــان نـــمی دهـــــند، آنچنان که این وضعیت نسبت به گذشته بسیار بدتر شده و روز به روز نیز از تعداد افرادی که کتاب مـــی خرنـــــد، هـــــم کاسته می شود. به عنوان مثال، من در گذشته حدود ۱۱ پرسنل داشتم، اما اکنون تنها با سه نفر، مغازه ام را می گردانم. از سوی دیگر می توانم بگویم، کل افرادی که در طول روز به فروشگاه من مراجعه می کنند شاید به ۵۰ یا ۶۰ نفر هم نمی رسند و از بین آنها نیز تنها افراد معدودی نسبت به خرید کتاب اقدام می کنند.

کتاب های آمــــوزشی و روان شــــناسی در صدر پر فروش ترین کتاب ها

اینگونه که او می گوید: در حال حاضر بیشترین خریداران کتاب را محصلان، تشکیل می دهند که آنها هم نسبت به خرید کتاب های آموزشی تمایل دارند. البته به نظر من بخشی از این موضوع به دلیل چشم و هم چشمی است، چرا که خانواده ها حاضر هستند هزینه های بسیار زیادی را صرف خرید کتاب های آموزشی برای دانش آموزان خود بکنند. او در ادامه کتاب های روان شناسی را هم یکی از پر فروش ترین کتاب ها می داند و می گوید: مردم نسبت به خرید کتاب‌های روان شناسی که چند سالی است در ایران باب شده اند  نیز تمایل دارند. کریمی می گوید: خیلی از مشتریانی که به فروشگاه مراجعه می کنند پس از اینکه از قیمت آن با خبر می شوند کتاب را سر جای خود می گذارند و به دلیل گران بودن آن را نمی خرند، بنابراین، گران بودن کتاب نیز یکی از موضوعاتی است که مردم ترجیح می دهند کتاب نخرند. البته اگر قیمت کتاب را نسبت به شرایط جامعه بسنجیم کتاب گران نیست، اما وضعیت مردم به نحوی است که از پس خرید آن بر نمی آیند.

مصائب کتاب فروش ها

یکی از مشکلاتی که صنف کتاب فروش ها با آن مواجه هستند این است که یک اتحادیه جداگانه برای خودشان ندارند و زیر نظر اتحادیه لوازم التحریر که بسیار گسترده است، فعالیت می کنند. قانونمند نبودن افست کتاب نیز یکی دیگر از معضلاتی است که کتاب فروشی ها با آن درگیر هستند. با وجود اینکه، این کار غیر مجاز است، اما هیچ نهادی بر روی آن نظارت نمی کند. موضوع دیگری که به آن می توانم اشاره کنم، این است که بسیاری از شرکت ها و نهادها ترجیح می‌دهند کتاب های مورد نیاز خود را از تهران خریداری کنند، این در حالی است که اکنون در اصـــــفهان حـــــدود ۸۰ کتابـــفروشی فعالیت می کنند.

مصاحبه با اصفهان زیبا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.